X
MenümNette Android
X
MenümNette iOS

Listeler

En İyi Mekanlar

Cihan Derya Balık

İstanbul / Bahçelievler

Ozii Cafe

İstanbul / Beyoğlu

Dönerci Ali Engin Usta

İstanbul / Bayrampaşa

0 Yorum

İdeal Bir Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır?


Evimize bir misafir geldiği zaman isteriz ki evde onlar için her şey kusursuz olsun. Bizde bu yazımızda bunun için en güzel sofra düzeni nasıl yapılır, sofra düzeni yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir sizlerle paylaşacağız.

Lezzetli yemekler hazırlarız bunların lezzeti kadar görünümüne de önem veririz yemek servislerini de en iyi şekilde yaparız ama sofra düzenini nasıl yapacağımız hakkında bazen çok zorlanabiliriz. Eğer bunu başaramazsak görünüme verdiğimiz önem tamamen boşa gider. Misafirlerimizi yemeklerimiz kadar sofra düzenimizle de etkilememiz gerekmektedir.


İyi bir sofra düzeni için nelere dikkat etmemiz gerekir?
Her şeyden önce en çok dikkat etmemiz gereken nokta misafirlerin sıkışmaması olmalıdır. Misafir sayısına uygun bir yemek masamız olmalı ve misafirler yemek yedikleri zaman sıkışmamalı, yemeklerini rahat rahat yiyebilmelidir. Geniş ve rahat bir yemek masanız olduğu zaman sizler de misafirlerinize servisi çok daha rahat yapabileceksiniz.

İkinci olarak geniş ve rahat bir yemek masası seçtikten sonra yemek masamız için ideal bir örtü seçmemiz gerekmektedir. Masamızın arka planı olacak örtü yemek masamızın güzel görünebilmesi için en önemli unsurdur. Masa örtümüzü kullanacağımız porselenlere ve hazırladığımız yemeğe göre belirlememiz en mantıklısı olacaktır.

Dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan bire kullanacağımız peçete. Peçete seçimi yaparken masa örtümüz ile peçetemizin uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Zıt renkler yemek masamızda kötü bir görünüm oluşturur. Eğer güzel bir yemek masası düzeni yapmak istiyorsanız bu tür ufak ayrıntıları gözardı etmemeniz gerekir.

Yemek masasını her öğüne göre farklı aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Mesela gündüz yemeklerinde kahvaltı veya öğlen yemeklerinde masanızı tatlı bir çiçekle süsleyebilecekken akşam yemeğinde ise zarif bir şamdan kullanarak masanıza güzel bir ahenk katabilirsiniz.

Oturduğumuz yemek masalarında en çok karşılaştığımız sorunlardan biri baharatlık veya tuzluk gibi şeyler için sıra beklemektir. Misafir sayısına göre ve masa büyüklüğüne göre masanızda birden fazla baharat takımı ve tuzluk bulundurmanız iyi olacaktır. Böylece uzun ve sıkıcı tuz ve baharat sıraları ile karşı karşıya kalmış olmayacaksınız.


Çok önemli bir detay ise menümüzdeki yemek ile porselenlerimizin uyumudur.  Yemek tabağı misafirimizin oturduğu bölümde tam orta kısımda olmalıdır. Çorba kasesi servis tabağına oturabilmeli ve uyumlu olmalıdır. Ekmek sepeti ise yemek tabağınızın sol üst tarafında bulunmalıdır.

Çatal ve kaşık düzeni de iyi bir sofrada önemli noktalardan biridir. Yemek tabağınızın sol tarafına tatlı çatalı, salata çatalı ve yemek çatalı bulunmalıdır. Yemek tabağının sağında da bıçak ve kaşıklarınız bulunmalıdır. Bıçağın keskin kenarı tabağa dönük olmalıdır.

Çekirdekli yemek hazırladığınız zaman kesinlikle çekirdeklerin konulabileceği ufak kaseleri yemek masanızda bulundurmayı unutmayın. Aksi takdirde kötü bir görünüm oluşması kaçınılmaz.

Sunum göze hitap eder ve bu insanların iştahı açısından oldukça önemlidir. Belli başlı bu kurallara uyarak siz de harika sofralar hazırlayabilirsiniz artık. Ne olursa olsun sofranızdan bereket, evinizden mutluluk eksik olmasın efendim :)

Saygılarımızla...Kaynak: http://eniyidekorasyon.com
Listelere yalnızca üyelerimiz yorum yapabilir. Sizde ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz.
Zaten üye misiniz? Giriş yapmak için tıklayın!

İşletmenin de MenümNette'de olmasını ister misin?

bilgi@menumnette.com +90 850 885 22 11