X
MenümNette Android
X
MenümNette iOS

Listeler

En İyi Mekanlar

Cihan Derya Balık

İstanbul / Bahçelievler

Ozii Cafe

İstanbul / Beyoğlu

Dönerci Ali Engin Usta

İstanbul / Bayrampaşa

0 Yorum

Gurme Nedir? Nasıl İyi Bir Gurme Olunur?


Sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte pek çok gurme tanıdık. Peki nedir bu gurme? Nasıl olunur? Ne kadar güzel yemek yiyip, geziyorlar. Bu damak tadını, vizyonu nereden buluyorlar diye merak edenlere özel bilgi dolu bir içerik hazırlayalım istedik.
Gurme, Fransızca’da damak tadı olan kişi veya lezzeti yakalayan demektir. Son dönemlerde mutfağa ilginin artması ile çok konuşulan ve anlatılan, gurme ve gurmelik sanatı mutfak kültüründe Oscar sahibi olmak için gereklidir. Gurme, yapılan lezzetlerin tadını ve tarzını kontrol edip, bize öneren kişidir. yemeklerin, şarap ve kahve gibi içeceklerin farklı çeşitlerinin tatlarını birbirinden ayırabilen, duyarlı damağı olan kişilere verilen addır. Savarin'e göre gurme "yiyeceklerini zekice, ince bir zevkle seçer." Gurmelik; zeki, duyarlı, olgun, dengeli zevkli insanlara mahsus bir özelliktir, genelde yemek kültürü yüksek, yeme içme adabına hakim, sadece yemeyi değil bir nebze mutfak işlerini de bilen kişilere yakıştırılır.


Gurmeliğin gelir seviyesi ile ilgisi yoktur. İyi yemek çok ucuza yenilebildiği gibi tatlara hakim olabilmek için sadece eğitim, kültür ve ilgi gereklidir. Ülkemizde çok az, bir elin parmağını geçmeyecek kadar gurmemiz vardır. Hatta bu konudaki bilgileri, son dönem televizyonda gördüğümüz yabancı kanallardan öğrenmekteyiz. Çok geniş ve kaliteli bir mutfak kültürümüz olmasına rağmen, aşçı ve aşçılık eğitimlerine yeni yeni önem vermeye başladığımızdan, gurme kültüründe eksikliklerimiz vardır.
Peki iyi bir gurme nasıl olunur dersek bir kaç önerimiz olacak!


1- İşin en başında bir miktar teorik baza ihtiyacınız var. Bu da dünya mutfakları, yemek-içmek ve şarap konularını kapsayacak unsurları içermeli. Bunu yapabilmek için belli başlı birkaç kitap okumalısınız. Yeme-içme konusunda benim ‘Tazesi Makbuldür’ adlı kitabım, Anthony Bourdain’in ‘Mutfak Sırları’ isimli kitabı ile şarap konusunda örneğin Şeyla Ergenekon’un ‘Şarapla Tanışma’ isimli kitabını tavsiye ederim. İngilizceniz varsa, Michael Ruhlman’ın ‘Making of a Chef’ adlı kitabını da edinin.


2- İkinci sırada işin tatbikatı olmalı. Yemek konusunda farklı dünya mutfakları satan lokantaları zaman içinde ziyaret edip, adını öğrenmiş olduğunuz yemekleri deneyin. Gidemiyorsanız, internetten belli başlı yabancı yemeklerin tariflerini alıp evde pişirin. Şarap konusunda da bu işin eğitimini ücretsiz yapan Kavaklıdere şirketi gibi bir yerden, ya da ücretli eğitimlerden yararlanın. (www.epicurious.com)


3- Seyahat imkanınız varsa, özellikle yurt dışı seyahatlerinizi aynı zamanda bir mutfak öğrenme deneyimine dönüştürmelisiniz. Bunun için ise hangi ülkeye gidecekseniz, o ülkenin iyi restoran örneklerini ziyaret edin. Bu restoranlar arasında seçim yapmak için ise örneğin www.fodors.com adlı siteden yararlanın. 


4- İngilizce biliyorsanız, The New York Times gazetesinin ücretsiz ‘online’ servisine abone olun (www.nyt.com) ve çarşamba günleri çıkan oldukça kapsamlı ‘Yemek ve Şarap’ bölümünü mutlaka izleyin. Bu bile tek başına sizi gurme yapmaya yeter.


5- Eğer bu konu ile gerçekten ilgilenmeye karar verdiyseniz, o zaman kitapçılara gidip farklı ülkelerin mutfaklarından tarifler içeren kitapların önsöz ve giriş kısımlarını okuyun. Ardından kitabı satın alıp almamak size kalmış. 


6- Kaliteli TV şovları da çok öğretici olabilir. Bunun için BBC Prime’da yayınlanan ‘Ready, Steady, Cook’ adlı yarışma programı ile genellikle bunun arkasına eklenen Rick Stein veya Gary Rhodes gibi şeflerin özel programlarını yakalamaya çalışın. Hatta eğer uydu alıcınız varsa Fox kanalında Gordon Ramsay’in ‘Hell’s Kitchen’ adlı şovunu bulmaya çalışın. Yine ‘Food Network’ ya da ‘Food Channel’ adlı tüm gün süren ABD kanallarını yakalayabilirseniz fırsat buldukça seyredin.


7- En iyi öğrenme, yaparak öğrenmedir. İyi bir gurme olmak istiyorsanız, yavaş yavaş tavayı elinize almalısınız. Zira eğer pişirme konusunun size keyif verdiğini görürseniz bu süreç inanılmaz hızlı işleyebilir.


8- Farklı mutfakların yemeklerinin pişirme tekniklerinin ve kültürlerinin öğretildiği kurslara da katılmayı düşünün. Hatta imkanınız varsa sırf bu amaçla düzenlenmiş kurslu tatil programlarına bile katılın (www.gourmetontour.com). 


9- Malzemeleri tanıma konusuna eğilmeye başlayın. Balığın hangisi hangi mevsimde daha lezzetli olur, sebzelerin en iyi zamanları nelerdir, süt kuzusu ne zaman doyumsuz olur, hangi tür biftek iyidir gibi...
Kalanı tamamen sizin kişisel yeteneğiniz ve damak tadınıza kalıyor. Kendine güvenen, bu yolu izlemek isteyenler için bu adımlar yardımcı olabilir. Hayallerinizi ertelemeyin.

Listelere yalnızca üyelerimiz yorum yapabilir. Sizde ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz.
Zaten üye misiniz? Giriş yapmak için tıklayın!

İşletmenin de MenümNette'de olmasını ister misin?

bilgi@menumnette.com +90 850 885 22 11