X
MenümNette Android
X
MenümNette iOS

Listeler

En İyi Mekanlar

Cihan Derya Balık

İstanbul / Bahçelievler

Ozii Cafe

İstanbul / Beyoğlu

Dönerci Ali Engin Usta

İstanbul / Bayrampaşa

0 Yorum

14 Kasım Dünya Diyabet Günü 'Farkındalık'


Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizde 7 milyonun üzerinde diyabetli olduğu, yaklaşık 3 milyon kişinin ise diyabetli olduğundan haberdar olmadığı tespit edilmiştir. Diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzeri her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır. (Araştırmalarda %8.5 ile %13 arasında değişmektedir). Kısacası ülkemizde diyabetli hasta sayısında önemli bir artıştan söz etmek mümkündür. Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve obezitedeki (şişmanlık) artışın bu sonuca çok önemli katkısı olduğu bilinmektedir.

BEL ÇEVRESİ KALINLAŞTIKÇA DİYABET RİSKİ ARTIYOR!

Diyabet; obeziteden dolayı ortaya çıkabilen bir komplikasyondur ve diyabetlilerin yüzde 80’i obezdir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; obezite süresi uzadıkça, diyabete yakalanma riski de hayli artmaktadır. Obezitede vücudun yağ miktarı ve bel çevresi genişliği dikkate alınmalı. Diyabetli bireyin kilo vermesi ile birlikte kan şekerleri normal düzeylerine inme eğilimi gösterir, insülin direnci azalır ve kolesterolleri iyiye doğru gitmeye başlar.
Diyabeti olsun veya olmasın tüm insanların sağlıklı bir yaşam için yemeleri gereken yiyecekler aynıdır. Diyabetli olmanız diğer insanlardan farklı bir yiyeceği yemeniz veya yememeniz anlamına gelmez. Burada önemli olan vücudun ihtiyacı olan besinlerin çeşitli yiyeceklerden karşılanmasıdır. Ancak genellikle kişiler diyabetli olduklarını öğreninceye kadar, sağlıklı beslenmek amacı ile değil de karın doyurmak amacı ile canının istediğini veya kendisine sunulan yemeği yedikleri için beslenme alışkanlıklarını değiştirmekte güçlük çekerler. Bunun için aceleci ve çok fazla kuralcı olmamakta fayda vardır. Beslenme alışkanlıklarınızda yapmanız gereken değişikliklere sizin için en önemli olanlardan başlayabilirsiniz.

Diyabet, Tip 1 ve Tip 2 diyabet olarak iki çeşittir.


Tip 1 Diyabet


İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan Tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıktığı için "Juvenil diyabet" adını da alır. Tip 1 diyabet insülin yapımında görev alan pankreas beta hücrelerinin tahrip olması ile oluşur.

Tedavisinde insülin kullanmak gerekmektedir. Çünkü insülin hormonu vücutta yeterli derecede yoktur ve dışarıdan alınması gerekmektedir.
Diyabette, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinin amacı diyabetli bireyin hayatı boyunca uygulayabileceği en ideal beslenme programını oluşturarak;

Kan şekerini normal sınırlar içinde tutmak,

Hiperglisemi (kan şekeri yüksekliği) ve hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) gibi durumları önlemek,

İdeal vücut ağırlığını sağlamak ve korumaktır.

Bireysel özelliklerine, günlük yaşam planına, beslenme alışkanlıklarına ve insulin tedavi şemasına uygun yeterli miktarda ve uygun zamanda yemek yemesi, kan şekeri kontrolü için gereksinimine uygun miktarlarda karbonhidrat içeren besinleri tüketmesi, besin tüketiminde çeşitliliği sağlaması, besinlerle alınan posa miktarını arttırması gibi hayati konuların anlatılması ve günlük yaşamına uygulanması gerekir. Bu konularda bir diyetisyenden yardım almak en iyi sonucu sağlar. Diyabet tedavisinde kişiye uygun olan egzersiz tipi ve programı uygulanması da son derece önemlidir. Egzersize başlarken süre kısa tutulmalı (günde 5-10 dakikayla başlanmalı) ve giderek arttırılmalıdır.


Tip 2 Diyabet


Herkeste, her yerde, her yaşta diyabet teşhis edilebilir.

Ailesinde diyabetli olanlar, fazla kilolu kişiler, 4 kg'dan daha ağır bebek doğuran kadınlar, stres altında yaşayan kişilerde diyabetin görülme riski daha yüksektir.Ayrıca pankreasın kronik iltihabı, pankreas tümörleri ve ameliyatları ile hipertiroidi, akromegali gibi bazı hormon hastalıkları Tip 2 diyabete yol açabilir.

Diyabette tedavinin amacı kan şekerini normal sınırlarda tutarak di­yabete bağlı gelişebilecek sağlık sorunlarının ortaya çıkışını engellemek veya önlemek, yaşam süresini ve kalitesini yükseltmektir. Diyabeti kontrol altına almanın ilk adımı onu öğrenmektir.

Tip 2 diyabette, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinin amacı diyabetli bireyin hayatı boyunca uygulayabileceği en ideal beslenme programını oluşturarak;

Kan şekerini normal sınırlar içinde tutmak,

Hiperglisemi (kan şekeri yüksekliği) ve hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) olaylarını önlemek,

İdeal vücut ağırlığını sağlamak ve korumak,

Diyabetin ileri dönemde ortaya çıkabilecek kronik hastalıklarını önlemek ve tedavi etmektir.

Diyabetli bireylerin beslenme tedavileri; yaşına, bo­yuna, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna, sosyo­ekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre kişiye özel olarak hazırlanır. Beslenme programı ki­şiye özeldir. Diyabetli bireyler yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için enerji ve tüm besin ögelerinden önerilen miktarlarda almaları gerekir.

Bu düzeni oturtmak için mutlaka bir diyetisyenden yardım alınması gerekli lakin bir diyebetlinin bir gün içinde yemesi gereken miktar ve öğünleri içeren bir beslenme program örneği verecek olursak;
Diyabetliler için kahvaltı:

Bir çay bardağı süt  ya da 30 gr az yağlı beyaz peynir (Et ve süt grubu)

2 ince dilim ekmek (Tahıllar, Kuru baklagiller ve Nişastalı Yiyecekler grubu) 

1 orta boy domates (Sebze grubu)


Diyabetliler için öğlen yemeği:

2 adet köfte (60 gr) (Et’ grubu)

Zeytinyağlı fasulye (Sebze grubu) 

2-3 kaşık makarna (Tahıllar, Kuru baklagiller ve Nişastalı Yiyecekler grubu)

1 dilim kepekli ekmek (Tahıllar, Kuru baklagiller ve Nişastalı Yiyecekler grubu + 1 bardak ayran (Süt yoğurt grubu)


Diyabetliler için akşam yemeği:

Mercimek çorba (Tahıllar, Kuru baklagiller ve Nişastalı Yiyecekler grubu)

Kıymalı Ispanak (Et grubu+ Sebze grubu)

1 çay bardağı yoğurt (Süt-Yoğurt grubu)

1 orta boy kivi (Meyve grubu)

1 dilim kepekli ekmek (Tahıllar, Kuru baklagiller ve Nişastalı Yiyecekler grubu)


Örneklerde de gördüğünüz gibi diyabetinizin olması her öğün ve her gün aynı yiyecekleri yemeniz anlamına gelmiyor. Diyabet Beslenme Piramidi ve değişim listelerinden faydalanarak ihtiyacınız olan temel besin öğelerini içeren ancak adı, görünüşü ve tadı farklı olan değişik yiyecekleri ve yemekleri yiyebilirsiniz. Örneğin 1 tabak kıymalı ıspanak yerine 1 küçük boy etli biber dolma veya 1 bardak süt ve yarım muz yerine evde hazırlanmış meyveli yoğurt yenilebilir.
Listelere yalnızca üyelerimiz yorum yapabilir. Sizde ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz.
Zaten üye misiniz? Giriş yapmak için tıklayın!

İşletmenin de MenümNette'de olmasını ister misin?

bilgi@menumnette.com +90 850 885 22 11