X
MenümNette Android
X
MenümNette iOS

Listeler

En İyi Mekanlar

Cihan Derya Balık

İstanbul / Bahçelievler

Ozii Cafe

İstanbul / Beyoğlu

Dönerci Ali Engin Usta

İstanbul / Bayrampaşa

0 Yorum

10 Kasım Özel 'Atamızın En Sevdiği Yemekler'


Atatürk, ölümünün üzerinden yetmiş sekiz yıl geçmiş olsa bile hala bize o muhteşem zekası ve çağa uygun vizyonu ile yolumuza ışık tutuyor. Tüm hayatı, yaptıkları, giydikleri hatta yedikleri bile hepimize örnek olacak unsurlar. 

Yakup Kadri Atatürk'ün sofrası ile ilgili bir yazısında şöyle demiş “Atatürk'ün sofrasından hepimizin ruhunda ve dimağında nice derin, tatlı ve ibret verici anılar, yaşama ve insanlığa dair, nice değerli dersler kalmıştır.”

Kendisinin en sevdiği şey Selanik'te doğduğu için annesinin elinden yemeye alışkın olduğu lezzet tabiki Selanik Usulü Ispanaklı börektir. 

Savaşlarda cephelerde çok vakit harcadığı için çok fazla yemek yememeye de alışmış bünyesi, hatta öyle ki etsiz kuru fasulye yanında bulgur pilavını sofrasından hiç eksik etmez ve bunun ordudan kalma bir alışkanlık olduğunu ve çok sevdiğini söylermiş.

Avrupa seyahatlerinden birinde ise haşlanmış kuşkonmazı çok beğenmiş ve usulünü öğrenerek kendi sofrasında da yer vermiş bol bol. Hatta yetiştirilmesi için tohum bile temin ettirmiş.

Sabah kahvaltılarında ise çok fazla bir şey yemez sadece kahve içermiş. Hatta sabah Türk kahvesini içmeden dışarı çıkmadığı söyleniyor.

Rakıyı çok seven Atamızın en sevdiği meze ise fava imiş. Aynı zamanda leblebi ve kavun da vazgeçilmezleri arasında.

Tatlıyla arasının hiç olmadığı da bilinmekte. Tek sevdiği tatlı irmik helvası o da sütle yapılandan olursa.

Aynı zamanda en favori menüsü karnıyarık pilav ve cacıktır. Pek çoğumuz gibi Atamız da bayılırdı bu üçlüye. Hatta devlet meselelerinin görüşüldüğü pek çok sofrada bu menü hiç değişmemiş. Daha çok sebze ağırlıklı beslenen Atamız savaş dönemlerinde etin az bulunması sebebiyle sofrasında da ete az yer verirdi. Sofra adabına da çok dikkat ederdi. Hatta öyle ki yanında çalışanlara özel dersler aldırıp resepsiyonlarda ona göre hizmet verilmesini istemiştir.

Yemekle ilgili son anısı da hastalığının ilerlediği günlerden bir gün enginar istiyorum demiş ve bunun için Hatay'a özel sipariş verilmiş. Zaman şartları ve koşulları nedeniyle enginar henüz ulaşamadan son isteği olan enginarı yiyemeden hakkın rahmetine kavuşmuştur. 


Sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz...
Listelere yalnızca üyelerimiz yorum yapabilir. Sizde ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz.
Zaten üye misiniz? Giriş yapmak için tıklayın!

İşletmenin de MenümNette'de olmasını ister misin?

bilgi@menumnette.com +90 850 885 22 11