X
MenümNette Android
X
MenümNette iOS

Listeler

En İyi Mekanlar

Cihan Derya Balık

İstanbul / Bahçelievler

Ozii Cafe

İstanbul / Beyoğlu

Dönerci Ali Engin Usta

İstanbul / Bayrampaşa

0 Yorum

1 Aralık Dünya Aids Günü


Dünya AIDS Günü her yıl 1 Aralık tarihi olarak kabul edilmiştir. Bu gün HIV' in yayılması ve AIDS hastalığının artışına karşın bilincin yükseltilmesi amacına adanmıştır. Böyle bir günün varoluşunun diğer bir amacı ise bu hastalıktan yaşamını yitirenleri anmak ve onları onurlandırmaktır. Hükümetler ve sağlık yetkilileri bu günde çeşitli forumlar ve konuşmalar düzenlerler. 1995 yılından bu yana ABD Dünya AIDS Gününü resmi olarak tanımıştır. Diğer ülke hükumetleri de benzer tutumlar alarak, aynı konuda açıklamalar yapmıştır.

AIDS hastalığı nedeniyle 1981 yılından 2007' ye kadar olan periyotluk dönemde 25 milyon insan hayatını kaybetmiştir. 2007 yılı istatistiklerine göre 33 milyon HIV Pozitif kişi dünyada yaşamaktadır. Bu rakamlar doğrultusunda AIDS, dünyanın en yaygın yıkıcı hastalıklarından biridir. Bu hastalığa sahip olan ve taşıyanların arasında çocuklar da vardır.


HIV ve Aids konusunda insanların bilinçlenmesi için pek çok kongreler de yapılıyor. Türkiye’de ise onlarca kurum ve kuruluşun desteği ile; Pozitif Yaşam Derneği’nin öncülüğünde Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TURKMSIC), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve Ulusal Gençlik Parlamentosu birlikte düzenlemektedir. Türk Kızılay'ı bununla ilgili çok güzel çalışmalar yapmakta. Aids'in değil ön yargının öldürdüğü bir toplumdayız. 
Bilinçlenelim, bilinçlendirilelim...

Listelere yalnızca üyelerimiz yorum yapabilir. Sizde ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz.
Zaten üye misiniz? Giriş yapmak için tıklayın!

İşletmenin de MenümNette'de olmasını ister misin?

bilgi@menumnette.com +90 850 885 22 11